Důmyslná laboratoř pro mladé chemiky

sdílet:

Dětská chemická laboratoř nazvaná Kids’ Lab Abrakadabra, kterou v Národním technickém muzeu v Praze zřídila společnost BASF, zahájila v listopadu již šestou sezónu. Každý pátek ji bezplatně navštěvují školní třídy a dětské volnočasové spolky. Celosvětově chemický koncern od roku 1997 vybudoval již 40 podobných laboratoří, které každoročně navštíví přes 50 tisíc dětí. 

„Program Kids Lab dětem přibližuje tajemný svět chemie a pomáhá jim porozumět zákonitostem okolního světa hravými experimenty. Díky tomu školáci o pár let později přistupují k chemii s mnohem větším nadšením. A přesně o to se snažíme – probudit v dětech zájem o vědu,“ uvádí Filip Dvořák, výkonný ředitel BASF pro Českou republiku.

Úspěšnost projektu potvrzuje i Ivana Lorencová, vedoucí Oddělení dějin vědy a techniky Národního technického muzea: „Kapacita programu Kids Lab je trvale zcela obsazená. Veškeré semináře jsou rezervovány řadu týdnů dopředu ihned po vypsání termínů.“

Program Kids’ Lab muzeum trvale zařadilo mezi své populárně vzdělávací programy. V současnosti nabízí pravidelné páteční dvouhodinové bloky pro dvě 26členné skupiny. Výuku vede dvojice speciálně vyškolených instruktorek. Zúčastnit se může jakákoli škola, je třeba pouze včas vyplnit registraci na webových stránkách NTM (http://www.ntm.cz/aktivity/programy-pro-skoly/kids-lab-abrakadabra).

Nová série experimentů je o zdravé stravě

U příležitosti pátého výročí laboratoře je představena nová série pokusů nazvaná „Chytří gurmáni“. Malí vědci jejich prostřednictvím odhalí, proč jsou ovoce a zelenina barevné a zdravé. Konkrétně budou zkoumat například to, v jakých potravinách je a není vitamín C. Budou experimentovat také s pigmenty a vůněmi.

„V případě gurmánských pokusů se nám daří nejen rozvíjet u školáků schopnost pozorování a analýzy a popularizovat chemii jako takovou, ale ovlivňujeme i jejich vztah ke zdravé stravě. Věříme, že díky provedeným pokusům se z nich opravdu stanou minigurmáni, kterým nebude jedno, jak se stravují, a jídlo si budou vybírat na základě získaných poznatků,“ přibližuje Filip Dvořák.

20 let vzdělávání dětí

První chemická laboratoř programu Kids’ Lab byla otevřena v centrále společnosti BASF v německém Ludwigshafenu v roce 1997. Pražská laboratoř byla otevřena jako 35. v řadě. Do jejího provozu firma dosud investovala 1,3 milionu korun. V rámci svých CSR aktivit chemický koncern celosvětově podporuje vzdělávání v oblasti přírodních věd i dalšími programy určenými nejen mladším dětem, ale i studentům středních a vysokých škol.

O projektu Kids Lab

Kids’ Lab je interaktivní, zábavný a bezplatný program pro výuku chemie určený dětem ve věku od 7 do 12 let, jehož účastníci mohou svět chemie objevovat prostřednictvím jednoduchých a bezpečných experimentů. V současné době program funguje ve více než 30 zemích světa, mimo jiné ve Velké Británii, USA, Austrálii, Singapuru, Indii či Japonsku. Program vznikl roku 1997 v německém Ludwigshafenu a letos slaví své dvacáté výročí.

(red) Foto: BASF

Obrázek uživatele ruzicka

ruzicka