Kdo nejvíce ovlivnil vývoj bezpečnostních technologií? Vynálezce IP kamery

sdílet:

Při příležitosti největšího světového veletrhu IFSEC International se obvykle sejdou technologičtí leadeři oboru. Web IFSEC Global s pomocí poroty uznávaných odborníků před touto akcí každý rok vyhlásí žebříček nejrespektovanějších osobností v oboru. Bylo tak tomu i letos a v žebříčku uveřejněném 15. června 2018 se již podruhé v historii ankety na prvním místě ocitl Martin Gren, vynálezce IP kamery a zakladatel společnosti Axis Communications, který zvítězil už v roce 2013 a od té doby zůstává trvale v první desítce. Čím je tento švédský inženýr a byznysmen tak významný?

Revoluční vynález

První IP kamera, které v roce 1996 a pomohl na svět právě oceněný vynálezce a vizionář s podnikatelskou intuicí Martin Gren, měla označení AXIS 200 a uměla přenášet barevný obraz prakticky na neomezenou vzdálenost. V době, kdy bezpečnostní kamery fungovaly pouze v uzavřených televizních okruzích, zde najednou byla možnost podívat se do kamery přes internetový modem třeba z opačného konce světa. Samozřejmě však s jistými dobovými omezeními. Internet byl v plenkách a analogové modemy nabízely připojení rychlostí maximálně 56 kbps, což znamenalo jeden statický obrázek JPEG v rozlišení QVGA za 17 sekund, čili jenom 3 obrázky za minutu (352 × 288 bodů s velikostí 23 KB resp. 10 KB při menším rozlišení 172 × 144 bodů).

Zákazníci si však AXIS 200 okamžitě oblíbili a využívali ji na nejrůznější účely. Deset let po představení první síťové IP kamery již bylo na celém světě instalováno více než milion IP kamer. Jednu z prvních si koupili také zakladatelé společnosti Apple Steve Wozniak a Steve Jobs. Mezi významné milníky spojené se jménem Martina Grena patří uvedení první HDTV síťové kamery nebo první termální síťové kamery, které tomuto trhu umožnily zrychlit přesun od analogového k digitálnímu videu.

Internet bezpečnostních věcí

Vývoj síťových bezpečnostních řešení časem přesáhl oblast kamer. Martin Gren se i nadále významně podílel na vývoji IP produktů zaměřené na fyzickou bezpečnost, jako např. enkodéry, síťový reproduktor nebo IP dveřní jednotky a dveřní video interkomy. Koncept zařízení, která jsou spojená sítí, vytvořil ze společnosti Axis lídra v rostoucím IoT segmentu známém jako „internet bezpečnostních věcí". Dnes se podle Martina Grena můžeme těšit na další revoluci. Podle odborníků se odehraje v oblasti IP audia. Systémy pro vnitřní rozhlas jsou z velké části stále ještě analogové, a právě to by se mělo v blízké době změnit. Martin Gren nejspíše bude opět u toho.

(red)

 

Obrázek uživatele ruzicka

ruzicka

No comment

Leave a Response

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.